Pirates

LEGO Classic Pirates, Pirates II, Pirates III, Pirates of the Caribbean i inne

Szybka historia LEGOwych Piratów, część druga

Szybka historia LEGOwych Piratów
część druga

LEGO Pirates Timeline TMP2500-2

Część druga skróconego opisu Pirackich serii będzie dotyczyć lat 1998-2008, okres ten można określić jako „przejściowy”: pierwsza seria zakończyła się w 1997 roku, natomiast na pełnoprawną drugą trzeba było czekać aż do roku 2009. W międzyczasie otrzymaliśmy trochę wznowień oraz produktów przeznaczonych dla nieco młodszych dzieci.

Rok 2001

LEGO Pirates Timeline 2001-2002

W lata 1998-2000 nie ukazało się nic ze zestawów o Pirackiej tematyce, natomiast nagle coś się ruszyło w 2001 roku. Niestety, trzy duże zestawy które miały swoją premierę w tym roku to wznowienia, co dziwniejsze, wybór zestawów które trafiły ponownie do pudełek okazał się cokolwiek dyskusyjny. Otrzymaliśmy więc wznowienie dwóch statków z 1996 roku: może nie strasznych potworków, ale też modele te nie są jakoś zbyt bardzo udane: 6290 Red Beard Runner to remake zestawu 6289 Red Beard Runner, 6291 Armada Flagship to wznowienie 6280 Armada Flagship. Trzecim nowym-starym zestawem okazała się wyspa Islanderów 6292 Enchanted Island, czyli wznowienie zestawu 6278 Enchanted Island z 1994 roku, dla przypomnienia, był to okres, gdy z Piratami zaczęło dziać się coś niedobrego. Zestaw nie odstrasza, ale ewidentnie czegoś mu brakuje, dodatkowo trochę za bardzo straszy niezagospodarowanymi obszarami. Plusem wszystkich trzech zestawów były nowe pudełka i instrukcje o bardzo ładnej i udanej szacie graficznej. Jednak rok 2001 nie tylko stał wznowieniami, pojawiło się tez coś całkowicie premierowego! Zestaw 1411 Pirates Treasure Hunt dostarczał nam Kapitana Piratów, szkielet, skrzynię ze skarbem oraz… ekipę filmową – zestaw należał do popularnej wtedy serii Studios firmowanej nazwiskiem przez samego Stevena Spielberga! Jako ciekawostkę można nadmienić, że zestawik był dostępny nie w pudełku, a w foliowym woreczku, dziś w dobie wszechobecnych polybagów taka forma opakowania nie dziwi, ale w tamtych latach było to coś niezbyt często spotykanego!

Rok 2002

Kolejny rok to tylko jeden zestaw, do tego ponownie otrzymaliśmy wznowienie. Tym razem jednak ktoś poszedł po rozum do głowy i fanom zaserwował prawdziwą legendę, czyli wznowienie zestawu 6285 Black Seas Barracuda z 1989 roku: 10040 Black Seas Barracuda.

Rok 2004

LEGO Pirates Timeline 2004

Rok 2003 to powolne wychodzenie TLG z kryzysu, co także zaczęło objawiać się coraz lepszymi produktami w ofercie tego producenta zabawek. Jednak Pirackie tematy najwyraźniej potrzebowały jeszcze chwili, gdyż w 2003 roku nie otrzymaliśmy nic w tej tematyce, natomiast rok 2004 zaowocował całą całkiem nową serią składającą się z aż dziesięciu, niestety nieudanych, nowych regularnych zestawów.  Nowa seria była zła praktycznie pod każdym względem, a wszystkie dziesięć zestawów to prawdziwe koszmarki. Kojarzycie Jacka Stone’a? Zmutowane figurki – większe od standardowych – przez jakiś czas nawiedzały głównie serię City, strasząc swoimi zjunioryzowanymi elementami i właśnie pokracznymi figurkami. Oczywiście uproszczenia niby miały rację bytu, wszak serie te przeznaczone były dla nieco młodszych dzieci, jednak żeby chociaż zestawy były ładne czy funkcjonalne… Nic z tego.
W serii Pirates +4 największym zestawem był statek 7075 Captain Redbeard’s Pirate Ship o mało ciekawej konstrukcji, którego jedynym atutem był fakt, że mógł naprawdę pływać – w ofercie TLG był nawet specjalny silniczek (7099 Accessory Motor) który pozwalał go „napędzać”! Drugą jednostką pływająca była łódź 7072 Captain Kragg’s Pirate Boat którą na siłę można określić jako w miarę przyzwoitą, choć model absolutnie atrakcyjny nie był. Kolejne zestawy to mała i brzydka tratwa 7070 Catapult Raft, kwadratowa i pusta wyspa 7071 Treasure Island, niby port o bezsensownej zabudowie 7073 Pirate Dock, czy wyspa 7074 Skull Island która zamiast czaszką i pająkami straszyła swoim wystrojem. Cztery najmniejsze zestawy cieszyły chociaż zwierzętami czy ciekawymi akcesoriami: 7080 Scurvy Dog and Crocodile dostarczał krokodyla i czerwony dzban, 7081 Harry Hardtack and Monkey dysponował małpką z białym mieczem, w 7082 Cannonball Jimmy and Shark pływał natomiast rekin. Czarną beczkę i nietoperza znaleźć można było w polybagu 7290 Captain Kragg in Barrel. I tyle. Koszmar trwał na szczęście tylko jeden rok.

Rok 2006

LEGO Pirates Timeline 2006

W 2005 ponownie panowała posucha, natomiast w 2006 roku Piraci znów nawiedzili klockowe morza i oceany. I ponownie uderzyli w najmłodszych, na szczęście, tym razem zrobili to z prawdziwą klasą! Cztery nowe zestawy Pirackie należały do serii przeznaczonej dla najmłodszych, czyli Duplo, jednak warte są zainteresowania także przez nieco starszych miłośników tych klimatów. Najmniejszy zestaw 7883 Treasure Hunt to mała i uproszczona konstrukcyjnie, ale przyjemna dla oka wyspa z ukrytym skarbem. Dodatkowo znajdziemy tu świecący w ciemnościach szkielet. W zestawie 7882 Shark Attack znaleźć można było ładną tratwę oraz przepięknego rekina o długości aż 27 centymetrów! Dwa statki w serii, czyli mniejszy 7881 Pirate Ship i ogromny (63 cm długości!) 7880 Big Pirate Ship prezentowały się bardzo ładnie, do tego mogły pływać zarówno po dywanie (dzięki zamontowanym kółeczkom) jak i w wannie. Dodatkowo mniejszy ze statków dysponował fosforyzującym żaglem. O ile o Piratach z 2004 roku należy jak najszybciej zapomnieć, to Piraci Duplo do dzisiaj są bardzo atrakcyjnym kąskiem i warto się nich skusić. Szczególnie jak się ma małe dzieci.

Kolejne dwa lata to znów posucha w Pirackim temacie, jednak od 2009 roku zaczęło się naprawdę dziać: wreszcie powrócili pełnoprawni Piraci, do tego zahaczyliśmy o Karaibską licencję, by wreszcie obcować z takimi perełkami jak specyficzny The Flying Dutchman czy ogromny MetalBeard’s Sea Cow. Ale o tych tłustych latach już w trzeciej, ostatniej części szybkiego przeglądu Pirackich serii.

Szybka historia LEGOwych Piratów, część pierwsza
Szybka historia LEGOwych Piratów, część druga
Szybka historia LEGOwych Piratów, część trzecia

Single Post Navigation

One thought on “Szybka historia LEGOwych Piratów, część druga

  1. francis83 on said:

    Pasuje mi taka forma wpisu. Wszystko jest przejrzyste i ładnie uporządkowane. Uwielbiam takie zestawienia. Czekam na trzecią część piratów i na kolejne zestawienia, szczególnie Castle i City (choć City pewnie podzielisz na części, np. Train, itp.).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: